Norweskie ciekawostki – przedszkole.

Do napisania kilku słów o norweskich przedszkolach skłoniła mnie rozmowa z jedną lokalną znajomą o różnicach pomiędzy polskimi, a norweskimi przedszkolami.

Pierwszą sprawą szokującą Polaków przyjeżdżających tutaj jest posyłanie dzieci do przedszkola poniżej 1 roku życia. W Polsce istnieją żłobki, ale nie są aż tak popularne oraz nie ma ich wcale za dużo. Tutaj szacuje się, iż 80% dzieci w tym wieku zaczyna przygodę z przedszkolem / żłobkiem.

Można wybierać pomiędzy przedszkolami państwowymi, prywatnymi czy prowadzonymi podobnie jak w Polsce przez różne wyznania. W mojej gminie najwięcej jest przedszkoli prywatnych. Mogą być one duże i należące do dużej sieci ogólnokrajowej, są też bardzo małe np. takie w domach prywatnych.

Nie ważne, które przedszkole zainteresuje rodziców i tak o przyjęciach do przedszkola decyduje gmina. Podania składa się elektronicznie na stronie gminy. Gmina także reguluje stawkę maksymalną czesnego. Przedszkola mogą pobierać dodatkowe opłaty np. za wyżywienie. Nie wszystkie jednak w ogóle wyżywienie oferują.

Dziecko przyjęte do przedszkola. Co potrzebuje najmłodszy norweski przedszkolak ?

Simo

Wózek do spania na zewnątrz. Dzieci przesypiają na zewnątrz do kilku godzin, niezależnie czy to lato czy zima. Do takiej drzemki należy się odpowiednio przygotować i rodzice muszą poza wózkiem dostarczyć ciepły śpiwór, moskitierę chroniącą nie tylko przed owadami, ale też czasem przed wałęsającymi się kotami…

Nadal popularne jest też wyściełanie wózka prawdziwą skórą z wełną

471355-209515

co chroni dziecko przed mrozem i przyjemnie chłodzi latem. Do tego zimą niezbędne jest ubranie dziecka w wełniany strój, który może być zarówno jedno jak i dwuczęściowy.

f8bb1272-73f2-4a66-93be-5348fb43631d_orgjpeg_medium

Ubrania dla dzieci w Skandynawii to w ogóle osobny temat. Nie spotkałam się bowiem w Polsce z koniecznością wyposażania dzieci w stroje deszczowe do przedszkola. Kompletne stroje, od czapki, rękawic, a na butach, na które zakłada się spodnie skończywszy. W Norwegii dzieci przedszkolne są na zewnątrz niezależnie od wieku i pogody.

Co poza spaniem robią maluszki w norweskim przedszkolu ? Odpowiedź : niekoniecznie przebywają w budynku przedszkola, a właściwie częściej przebywają poza nim. Dzieci zabiera się na wycieczki, bliższe i dalsze. Przedszkola są wyposażone w specjalne wózki.

bus_6

Nawet posiłki w miarę możliwości podawane są dzieciom na zewnątrz.

W niektórych przedszkolach dzieci przynoszą jedzenie z domu, a innych (chyba w większości) jest im serwowane przez przedszkole.

Nawet jeśli rodzice będą dzieciom zapewniać własne jedzenie to i tak istnieją pewne ograniczenia. O ile w Polsce było dużo szumu wokół zakazu sprzedawania w szkolnych sklepikach słodyczy, o tyle norwescy rodzice w większości dostosowują się do zakazu przynoszenia przez dzieci słodyczy i napoi gazowanych.

Nie wiem czy ktokolwiek wpadłby nawet na pomysł podawania dzieciom napoi typu Kubuś czy deserków typu Danonki.

Dzieciom serwowane są dwa posiłki i w większości placówek nie ma żadnego ciepłego posiłku. Wszystkie dzieci ( a więc również te roczne) dostają do picia krowie mleko prosto z kartonu. Alternatywą jest tylko woda. Nie ma żadnych herbatek czy soczków.

Roczniaki dostają już chleb z masłem i na to często brązowy ser norweski (brunost),

brunost utvalg

pasztet, kawior z tubki czy szwedzką kiełbasę ( smakiem i zapachem przypominającą nasze najgorsze parówki).

Po popołudniowej drzemce jest drugi posiłek i czas na pieczywo chrupkie typu Wasa z masłem i na deser owoce oraz warzywa.

UWAGA: Powyższe stwierdzenia i tezy wynikają z moich prywatnych obserwacji . Nie w każdym przedszkolu jest tak samo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s