Rjukan, miasto z historią.

W polskiej wersji Wikipedii znajdujemy informację, iż Rjukan to miasto w Norwegii, nad rzeką Måna, w okręgu Telemark. Ośrodek przemysłu chemicznego.

Telemark to góry, piękne doliny. Po drodze, jeszcze w samochodzie trudno było mi obrać cel fotografowania, chciałam  ująć wszystko. Nie da się.

Rjukan jest przepięknym, małym miasteczkiem, zbudowanym dla pracowników fabryki. Z opowieści dowiedzieliśmy się, że domy robotników znajdowały się niżej, a powyżej gdzie jest lepsze oświetlenie, budowano domy dla inżynierów i kierownictwa.

Obecnie fabryka jest muzeum tzw. ciężkiej wody, którą tu produkowano i była potrzebna Hitlerowi do budowy broni jądrowej.

Dla miłośników wycieczek górskich też się coś znajdzie. Na Gvepseborg (886 m) można z pewnością wspiąć się o własnych siłach, ale większość wybiera wjazd kolejką Krossobanen, która była pierwszą kolejką tego typu w północnej Europie ( 1928 r.).

Na koniec trochę o zakwaterowaniu w okolicy. Najpopularniejszy jest wynajem domków wakacyjnych tzw. hytte, a hotele nie cieszą się takim powodzeniem. Nie ma to związku z ceną, gdyż standard domków jest bardzo zróżnicowany i w większości są one luksusowe.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s