Zakupy w Szwecji …Shopping i Sverige.

Blog o życiu w Norwegii nie byłby kompletny,gdybym nie wspomniała o jednej z ulubionych „rozrywek” lokalnej społeczności jaką są zakupy za szwedzką granicą.

Miasteczko Strømstad położone jest przy morskiej granicy Norwegii i Szwecji. To popularne miejsce, chętnie odwiedzane przez Norwegów, ale nie ze względu na walory turystyczne, piękne widoki czy przyrodę,lecz jako cel zakupowy.

Panuje bowiem ogólne przekonanie,iż w Szwecji zakupy są tanie i nie znam w sumie osób,które nie jeździłyby do sąsiadów choć od czasu do czasu.

Można na te zakupy udać się samochodem,ale bardzo popularna jest wyprawa statkiem. Do wyboru mamy obecnie dwie firmy oferujące takie usługi na trasie Sandefjord- Strømstad ,a mianowicie http://www.colorline.no/ oraz http://www.fjordline.com .

Ceny są bardzo rozsądne,a często jeśli podróżujemy regularnie możemy otrzymać darmowe bilety na kolejny rejs (dlatego wybieram Color Line).

Rejs trwa ok 2,5 godzin. Na statku znajdziemy bary i restauracje oraz sklepy wolnocłowe. To do tych ostatnich głównie ciągną licznie Norwegowie. Nie da się ukryć, iż ceny alkoholu oraz wyrobów tytoniowych są mocno zachęcające.

Jeśli chcecie porównać ceny alkoholu oraz wyrobów tytoniowych w Norwegii to polecam Wam zajrzeć na kanał

Wracając do zakupów w samej Szwecji to głównym celem zakupów są sklepy Eurocash oraz centrum handlowe Nordby. Oba są trochę oddalone od centrum Strømstad i najlepiej udać się tam samochodem. Jest też oczywiście połączenie autobusowe.

AutobusW Strømstad znajdują się też inne sieci handlowe takie jak ICA lub Coop, ale to głównie Eurocash oraz centrum Nordby cieszą się największą popularnością.

Czy to się opłaca?

Zakup alkoholu oraz wyrobów tytoniowych zdecydowanie tak. Jeśli jednak ktoś jedzie wyłącznie po jedzenie to warto sobie wszystko dobrze przekalkulować.

Z moich obserwacji wynika,iż ceny nie zawsze są dużo niższe (jeśli w ogóle) w porównaniu do tych w kraju fjordów. Do tego doliczmy czas i koszt  podróży.

Dlaczego jednak jeździmy do Szwecji na zakupy ? Powodem jest nie tylko oszczędność, ale też różnorodność produktów. Niestety,ale rynek norweski i wybór towarów nie jest aż tak szeroki jak w Szwecji. W Norwegii nie ma aż tak dużych galerii handlowych.

Poza tym jeśli mieszkacie w bliskiej odległości od granicy to jest to całkiem fajna wycieczka. Podróż statkiem to też może być atrakcja. Polecam wybrać się choć raz 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s